منوی اصلی
Skip Navigation Links

تازه ترین ارسال ها
* ولادت امام رضا علیه السلام

* دهه ی رضوریه

* شهادت امام جعفـر صادق علیه السّلام

* توحید امام صادق علیه السلام

* اهمیت وفای عهد با امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشّریف (بخش اول)

* ضرورت شناخت امام زمان در منابع اهل سنت

* سلسله مراتب محبت به امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف

* شهادت مولی الموحدین امیرالمؤمنین حضرت علی بن ابی طالب علیه السلام

* شب قدر و امام زمان علیه السلام

* ولادت نورانی کریم اهل بیت امام حسن مجتبی علیه السلام

* چگونه روزه ی خود را به امضای امام زمان برسانیم؟

* حجت زمان عجل الله تعالی فرجه الشّریف و ماه رمضان

* القاب مطهر قطب عالم امکان (ادامه دارد....)

* توصیه های حضرت حجه بن الحسن عجل الله تعالی فرجه الشّریف به شیعیان

امام مهدی علیه السلام در کلام امام جواد علیه السلام

احادیث امام جواد علیه السلام

امام جواد علیه السلام فرمودند: حجه بن الحسن العسگری عجل الله تعالی فرجه الشریف کسی است که خداوند به وسیله او زمین را از کافران و منکران پاک سازد و از عدل و داد پر کند. زادنش از دیدگاه کسان نهان خواهد بود و شخصش از برای چشم بینندگان غایب است. (بحارالانوار ج 52 ص 321)

از امام جواد پرسیده شد پس امام بعد از حسن عسگری کیست؟ فرمود: براستی که بعد از امام حسن علیه السلام فرزند او قیام کننده عجل الله تعالی فرجه الشریف به حق منتظر است. سوال کردند: ای فرزند رسول خدا صل الله علیه و آله و سلم چرا او را به این نام می گویند فرمود: برای آن که او در وقتی قیام می کند که نامش می میرد و بیشتر کسانی که به امامت او قائل بودند مرتد می شوند آن گاه عرض کرد: چرا وی را منتظر می نامند؟ فرمود: برای ان که حجت آن حضرت غیبت است که روزهایش زیاد است و نهایتش به طول می کشد و در این حال صاحبان اخلاص انتظار فرج او را می کشند. ( الغیبه ص 186)

امام جواد علیه السلام فرمودند: خداوند برنامه ظهور حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف  را به طور ناگهانی در یک شب ردیف خواهد نمود چنان که درباره موسی چنین کرد و به ناگهانی او را که برای برگرفتن آتش برای اهلش رفته بود به پیامبری برگزید. ( کفایه الاثر ص 276)

امام جواد علیه السلام فرمودند: حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف وقتی قیام فرماید اطاعت هیچ کس بر گردن او نمی باشد. ( کمال الدین ج 2 ص 302)

امام جواد علیه السلام فرمودند: قیام کننده ی ما همان مهدی منتظر عجل الله تعالی فرجه الشریف  است که باید در غیبتش انتظار او را کشید و در موقع ظهور او از او فرمان برد او سومین فرزند ماست. ( اعلام الوری ص 408)

عبدالعظیم حسنی به امام جواد علیه السلام  گفت: من امیدوارم که شما قیام کننده عجل الله تعالی فرجه الشریف از آل بیت محمد صل الله علیه و آله و سلم باشید، آن که زمین را پر از عدل و قسط می کند چنان که پر شده باشد از ظلم و جور. فرمودند: ای ابوالقاسم! هیچ یک از امامان نیست جز قیام کننده به امر خداوند و هادی به سوی دین خدا ولی آن قیام کننده عجل الله تعالی فرجه الشریف که خداوند عزوجل زمین را به وسیله او از اهل کفر و انکار پاک می سازد و ان را پر از عدل و داد می کند کسی است که ولادتش بر مردم پوشیده می ماند و شخص او از نظرشان غایب می گردد و بردن نام او بر ان ها حرام است، او همنام و هم کنیه رسول خدا می باشد. و اوست که زمین برایش پیچیده می گردد و هر سختی برایش آسان شود و از یارانش به تعداد اهل بدر سیصد و سیزده نفر از نقاط دوردست زمین فراهم آیند و این است مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف. فرمود : خداوند در سوره بقره آیه 148 می فرماید: هر کجا باشد خدواند همگی شما را خواهد آورد و خداوند بر هر کاری تواناست. پس هر گاه این تعداد از اهل اخلاص به خدمتش مجتمع شوند خدواند امر او را ظاهر می سازد و چون شماره یارانش به یک عقد کامل که ده هزار نفر است رسید به اذن خداوند خروج می کند و پیوسته از دشمنان خدا خواهد کشت تا خداوند متعال راضی شود. عبدالعظیم گوید: به آن حضرت گفتم: ای آقای من! او چگونه خواهد دانست که خدای عزوجل راضی شده است؟ فرمود: در دلش رحمت می اندازد، پس هنگامی که به مدینه داخل شود لات و عزی را بیرون آورد و می سوزاند. ( کمال الدین ج2 ص 377 و مکیال المکارم ج1 ص 167)

امام جواد علیه السلام فرمودند: امام بعد از من پسرم امام هادی علیه السلام است که امر او امر من و گفته ی او گفته ی من و اطاعت او اطاعت من است و امام بعد از او پسرش حسن عسگری علیه السلام است که امر او امر پدرش و گفته ی او گفته ی پدرش و اطاعت او اطاعت پدرش می باشد. آن گاه امام جواد علیه السلام ساکت شد و عرضه شد: ای فرزند پیامبر صل الله علیه و آله و سلم ! امام بعد از حسن علیه السلام کیست؟ امام به شدت گریست و سپس فرمود: بعد از حسن علیه السلام پسر او قیام کننده عجل الله تعالی فرجه الشریف به حق و منتظر است. سوال کردند: ای فرزند رسول خدا صل الله علیه و آله و سلم چرا او را به این نام می گویند فرمود: برای آن که او در وقتی قیام می کند که نامش می میرد و بیشتر کسانی که به امامت او قائل بودند مرتد می شوند آن گاه عرض کرد: چرا وی را منتظر می نامند؟ فرمود: برای ان که برای حضرتش غیبت است که روزهایش زیاد است و نهایتش به طول می کشد و در این حال صاحبان اخلاص انتظار فرج او را می کشند. و صاحبان شک او را انکار می کنند و منکران یاد و نام او را مسخره می کنند. هر کس وقت تعیین کند دروغ می گوید . هر کس شتاب کند هلاک می شود، هر کس تسلیم اراده ی خدا شود نجات می یابد. ( الغیبه ص 186 و بحارالانوار ج 51 ص 30)

امام جواد علیه السلام فرمودند: او هم نام پیامبر صل الله علیه و آله و سلم و هم کنیه ی اوست، او کسی است که زمین زیر پایش طی می شود و هر مشکلی در برابرش آسان می گردد. ( بحارالانوار ج 52 ص 283 و ینابیع الموده ج 3 ص 164)

امام جواد علیه السلام فرمودند: هنگامی که پسرم علی علیه السلام ( امام هادی علیه السلام) از دنیا برود، چراغی بعد از او آشکار می شود و سپس مخفی می گردد. وای بر کسی که در حق او شک و تردید بر خود راه دهد. خوشا به جال غریبی که دین خود را برداشته و از شهری به شهری فرار می کند. ( غیبت نعمانی ص 98 و بحارالانوار ج 51 ص 157)

 


آرشیو مطالب
Skip Navigation Links

دلنوشته ها
 این بخش در حال
به روزرسانی می باشد

تصاویر سایت
 این بخش در حال
به روزرسانی می باشد