منوی اصلی
Skip Navigation Links

تازه ترین ارسال ها
* ولادت شهزاده علی اکبر علیه السلام

* ولادت امام سیدالساجدین علیه السلام

* ولادت حضرت عباس علیه السلام

امام مهدی علیه السلام در کلام امام جواد علیه السلام

احادیث امام جواد علیه السلام

امام جواد علیه السلام فرمودند: حجه بن الحسن العسگری عجل الله تعالی فرجه الشریف کسی است که خداوند به وسیله او زمین را از کافران و منکران پاک سازد و از عدل و داد پر کند. زادنش از دیدگاه کسان نهان خواهد بود و شخصش از برای چشم بینندگان غایب است. (بحارالانوار ج 52 ص 321)

از امام جواد پرسیده شد پس امام بعد از حسن عسگری کیست؟ فرمود: براستی که بعد از امام حسن علیه السلام فرزند او قیام کننده عجل الله تعالی فرجه الشریف به حق منتظر است. سوال کردند: ای فرزند رسول خدا صل الله علیه و آله و سلم چرا او را به این نام می گویند فرمود: برای آن که او در وقتی قیام می کند که نامش می میرد و بیشتر کسانی که به امامت او قائل بودند مرتد می شوند آن گاه عرض کرد: چرا وی را منتظر می نامند؟ فرمود: برای ان که حجت آن حضرت غیبت است که روزهایش زیاد است و نهایتش به طول می کشد و در این حال صاحبان اخلاص انتظار فرج او را می کشند. ( الغیبه ص 186)

امام جواد علیه السلام فرمودند: خداوند برنامه ظهور حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف  را به طور ناگهانی در یک شب ردیف خواهد نمود چنان که درباره موسی چنین کرد و به ناگهانی او را که برای برگرفتن آتش برای اهلش رفته بود به پیامبری برگزید. ( کفایه الاثر ص 276)

امام جواد علیه السلام فرمودند: حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف وقتی قیام فرماید اطاعت هیچ کس بر گردن او نمی باشد. ( کمال الدین ج 2 ص 302)

امام جواد علیه السلام فرمودند: قیام کننده ی ما همان مهدی منتظر عجل الله تعالی فرجه الشریف  است که باید در غیبتش انتظار او را کشید و در موقع ظهور او از او فرمان برد او سومین فرزند ماست. ( اعلام الوری ص 408)

عبدالعظیم حسنی به امام جواد علیه السلام  گفت: من امیدوارم که شما قیام کننده عجل الله تعالی فرجه الشریف از آل بیت محمد صل الله علیه و آله و سلم باشید، آن که زمین را پر از عدل و قسط می کند چنان که پر شده باشد از ظلم و جور. فرمودند: ای ابوالقاسم! هیچ یک از امامان نیست جز قیام کننده به امر خداوند و هادی به سوی دین خدا ولی آن قیام کننده عجل الله تعالی فرجه الشریف که خداوند عزوجل زمین را به وسیله او از اهل کفر و انکار پاک می سازد و ان را پر از عدل و داد می کند کسی است که ولادتش بر مردم پوشیده می ماند و شخص او از نظرشان غایب می گردد و بردن نام او بر ان ها حرام است، او همنام و هم کنیه رسول خدا می باشد. و اوست که زمین برایش پیچیده می گردد و هر سختی برایش آسان شود و از یارانش به تعداد اهل بدر سیصد و سیزده نفر از نقاط دوردست زمین فراهم آیند و این است مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف. فرمود : خداوند در سوره بقره آیه 148 می فرماید: هر کجا باشد خدواند همگی شما را خواهد آورد و خداوند بر هر کاری تواناست. پس هر گاه این تعداد از اهل اخلاص به خدمتش مجتمع شوند خدواند امر او را ظاهر می سازد و چون شماره یارانش به یک عقد کامل که ده هزار نفر است رسید به اذن خداوند خروج می کند و پیوسته از دشمنان خدا خواهد کشت تا خداوند متعال راضی شود. عبدالعظیم گوید: به آن حضرت گفتم: ای آقای من! او چگونه خواهد دانست که خدای عزوجل راضی شده است؟ فرمود: در دلش رحمت می اندازد، پس هنگامی که به مدینه داخل شود لات و عزی را بیرون آورد و می سوزاند. ( کمال الدین ج2 ص 377 و مکیال المکارم ج1 ص 167)

امام جواد علیه السلام فرمودند: امام بعد از من پسرم امام هادی علیه السلام است که امر او امر من و گفته ی او گفته ی من و اطاعت او اطاعت من است و امام بعد از او پسرش حسن عسگری علیه السلام است که امر او امر پدرش و گفته ی او گفته ی پدرش و اطاعت او اطاعت پدرش می باشد. آن گاه امام جواد علیه السلام ساکت شد و عرضه شد: ای فرزند پیامبر صل الله علیه و آله و سلم ! امام بعد از حسن علیه السلام کیست؟ امام به شدت گریست و سپس فرمود: بعد از حسن علیه السلام پسر او قیام کننده عجل الله تعالی فرجه الشریف به حق و منتظر است. سوال کردند: ای فرزند رسول خدا صل الله علیه و آله و سلم چرا او را به این نام می گویند فرمود: برای آن که او در وقتی قیام می کند که نامش می میرد و بیشتر کسانی که به امامت او قائل بودند مرتد می شوند آن گاه عرض کرد: چرا وی را منتظر می نامند؟ فرمود: برای ان که برای حضرتش غیبت است که روزهایش زیاد است و نهایتش به طول می کشد و در این حال صاحبان اخلاص انتظار فرج او را می کشند. و صاحبان شک او را انکار می کنند و منکران یاد و نام او را مسخره می کنند. هر کس وقت تعیین کند دروغ می گوید . هر کس شتاب کند هلاک می شود، هر کس تسلیم اراده ی خدا شود نجات می یابد. ( الغیبه ص 186 و بحارالانوار ج 51 ص 30)

امام جواد علیه السلام فرمودند: او هم نام پیامبر صل الله علیه و آله و سلم و هم کنیه ی اوست، او کسی است که زمین زیر پایش طی می شود و هر مشکلی در برابرش آسان می گردد. ( بحارالانوار ج 52 ص 283 و ینابیع الموده ج 3 ص 164)

امام جواد علیه السلام فرمودند: هنگامی که پسرم علی علیه السلام ( امام هادی علیه السلام) از دنیا برود، چراغی بعد از او آشکار می شود و سپس مخفی می گردد. وای بر کسی که در حق او شک و تردید بر خود راه دهد. خوشا به جال غریبی که دین خود را برداشته و از شهری به شهری فرار می کند. ( غیبت نعمانی ص 98 و بحارالانوار ج 51 ص 157)

 


آرشیو مطالب
Skip Navigation Links

دلنوشته ها
 این بخش در حال
به روزرسانی می باشد

تصاویر سایت
 این بخش در حال
به روزرسانی می باشد