منوی اصلی
Skip Navigation Links

تازه ترین ارسال ها
* ولادت شهزاده علی اکبر علیه السلام

* ولادت امام سیدالساجدین علیه السلام

* ولادت حضرت عباس علیه السلام

یادگیری علوم ولایی و تبلیغ مقام ولایت اهل بیت علیهم السلام
 

یادگیری علوم ولایی و اعتقادی اهل بیت علیهم السلام به شرط یاددادن و نشر آن:

«وَ مَن احیاها فَکَأنّما احیا النّاس جمیعاً»

هرکس نفسی را احیا نماید پس چنان است که تمام مردم را احیا نموده باشد.مائده،32

امام باقر علیه السلام فرمودند: هرکس نفسی را از ضلالت و گمراهی به سوی هدایت راهنمایی کند پس چنان است که تمام مردم را احیا نموده باشد.(اصول کافی ج2 ص210 ح12)

مولا امیر المؤمنین علی علیه السلام فرمودند: هرکس از شیعیان ما شریعت ما را بداند و شیعیانمان را از تاریکی جهل و نادانیشان به نور علمی که ما به او داده ایم بیرون برد، روز قیامت در حالی خواهد آمد که بر سرش تاجی از نور باشد و بر تماما اهل آن عرصات می درخشد و زیوری بر او باشد که کمترین تار آن از دنیا و آن چه در آن است ارزشمند تر است. سپس از سوی خداوند منادی بانگ می زند: ای بندگان خدا! این عالمی از شاگردان بعضی از آل محمد صلی الله علیه و آله است، توجه کنید هرکسی را در دنیا از سرگردانی جهل بیرون اورد، به نورش بیازد تا او را از حیرت تاریکی این عرصات به سوی منزل گاه های بلند بهشت بیرون نماید، پس هرکس که در دنیا کار نیکی از او آموخته یا جهلی از دلش بیرون ساخنه یا شبهه ای را برایش روشن کرده به سوی او آیند.(مکیال المکارم ج2 ص327 انتشارات مسجد مقدس جمکران سال1383)

امام سجاد علیه السلام فرمودند: خدای تعالی به موسی فرمود: مرا نزد مخلوقم محبوب ساز و مخلوق مرا نیز نزد من محبوب کن. موسی علیه السلام گفت: پروردگارا! این کار را چگونه انجام دهم؟ فرمود: نعمت های من و بخشش های مرا به یادشان آور تا مرا دوست بدارند پس اگر بنده ای را که از در خانه ام فرار کرد، بازگردانی یا گمراهی که از درگاه من دور افتاده را به راه آوری، برای تو از عبادت صدهزار سال که روز ها روزه بداری و شب ها را نماز به پا داری بهتر است. موسی گفت: این بنده ی فرار کرده از تو کدام است؟ فرمود: گناه کار متمرد. عرض کرد: آن دور افتاده از درگاه تو کیست؟ فرمود: کسی که نسبت به امام زمانش جاهل است و او را نمی شناسد و غائب از او پس از آن که او را شناخته، که شریعت و آیین دینش را نمی داند، او را به آیینش آشنا سازد و نحوه ی عبادت پروردگارش و وسیله ی رسیدن به خشنودی او را به وی تعلیم نمالید و سپس امام سجاد علیه السلام فرمودند: پس ای گروه علمای شیعه ی ما! مژده باد شما را به بزرگترین ثواب و بیشترین پاداش.(مکیال المکارم ج2 ص325 انتشارات مسجد مقدس جمکران سال1383)

امام رضا علیه السلام فرمودند: خدا رحمت کند، بنده ای را که امر ما را زنده نگه دارد. یعنی علوم ما را بیاموزد و به مردم یاد دهد، زیرا مردم وقتی خوبی های کلام ما را بدانند، از ما پیروی می کنند.(بحارالانوار ج2 ص30 ح13 انتشارات دارالکتب الاسلامیه سال1397ه.ق)

امام جواد علیه السلام فرمودند: اگر نباشد به برکت علمایی که در زمان غائب بودن حضرت مهدی عجّل الله تعالی فرجه الشریف مردم را به سوی آن حضرت دعوت می کنند و با دلایل محکم شبهات ملحدین ر ادفع می نماید و عوام ضعیف را از دام شیطان و دشمنان دین نجات می دهند، هر آینه تمام مردم گمراه شوند و از دین برمی گردند، لکن این نوع از علما، دل های ضعفای شیعیان را نگه می دارند، همان طور که صاحب کشتی سکان را نگه می دارد و این طایفه از علما نزد خداوند متعال از هرکس افضل و بهتر اند.(تفسیر امام حسن عسگری علیه السلام ص344 ح225)

امام هادی علیه السلام فرمودند: اگر پس از غیبت قیام کننده ی ما، نباشند دانشورانی که مردم را به طرف او خوانده و به سوی او راهنمایی کنند و با براهین الهی از دین او دفاع نماید و بندگان ناتوان خدا را از دام های شیطان و گردن کشان شیطانی و از تله هایی که دشمنان ائمه علیهم السلام (در راه هدایت مردم) قرار می دهند نجات دهد ، هیچ کس نمی ماند مگر آن که از دین خدا بر می گردد ولی آن ها هستند کسانی که زمام دل های ضعیفان شیعه را به دست می گیرند همان طور که کشتی بان سکان کشتی را. این ها برترین مردم نزد خدای تعالی هستند.(بحارالانوار ج2 ص6 ح12 چاپ مکتبة الاسلامیه سال1397ه.ق)


آرشیو مطالب
Skip Navigation Links

دلنوشته ها
 این بخش در حال
به روزرسانی می باشد

تصاویر سایت
 این بخش در حال
به روزرسانی می باشد