منوی اصلی
Skip Navigation Links

تازه ترین ارسال ها
* عاشورا امتداد غدیر

* پیوند حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف با امام حسین علیه السلام

* علل قیام سیدالشهداءعلیه السلام

* غدیر از دیدگاه اهل سنت

* ولادت امام موسی کاظم علیه السلام

* غدیر بیعت با مهدی علیه السلام

خطبه  روز ظهور

خطبه امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف در لحظه قیام

روایت شده است که امام زمان عجل الله تعالی فرجه شریف پشت خود را به دیوار کعبه تکیه می دهد و آن گاه سخنرانی تاریخی خود را آغاز می کند:

امام باقر علیه السلام  فرمودند:امام در آن روز در مکه در حالی که پشت خود را به دیوار کعبه تکیه داده است با صدای بلند اعلام می فرمایند:

ای مردم جهان ! ما از خداوند و تمام کسانی که ندای ما را پاسخ مثبت دهند یاری می طلبیم ، ما خاندان پیامبر شما هستیم، ما نزدیکترین مردم به خدا و پیامبرش هستیم. هر کس با من در مورد حضرت آدم بحث دارد من نزدیکترین مردم به آدم هستم، هر کس من  را در مورد نوح به چالش بکشد من نزدیکترین مردم به حضرت نوح هستم. هر کس با من در مورد ابراهیم مناقشه ای دارد من نزدیکترین مردم به رسول الله صل الله علیه و آله من هستم و هر کس با من در رابطه با پیامبران مبحثی دارد من نزدیکترین مردم به پیامبران هستم. آیا خداوند در قرآن خویش در سوره آل عمران نفرموده است:" خداوند آدم، نوح، خاندان ابراهیم و خاندان عمران را بر جهانیان برتری داده فرزندان برخی از نسل برخی دیگر هستند و خداوند شنوا و داناست"

پس من باقی مانده از آدم و ذخیره ای از نوح و برگزیده از خاندان ابراهیم و برگزیده از رسول الله صل الله علیه و آله هستم. به هوش باشید هر کس با من در مورد کتاب خدا بحثی دارد من نزدیکترین مردم به کتاب خدا هستم. به هوش باشید هر کس در مورد سنت پیامبر خدا صل الله علیه و آله بحثی دارد من نزدیکترین مردم به سنت پیامبر هستم. از این رو شما را به خداوند سوگند می دهم هر کس امروز سخنان مرا می شنود پیام مرا به آنانی که غایب هستند برساند و شما را به حق خداوندی خدا و به حق پیامبرش و به حق خویش که حق قرابت به پیامبر می باشد سوگند می دهم که ما را یاری دهید و از ما در برابر ستمکارانی که ما را مورد تهدید و ستم قرار داده و از شهر و دیار و فرزندان راندند دفاع کنید. ما از حق خویش دفاع کردیم و اهل باطل بر ما دروغ و بهتان ها بستند و به ما ستم کردند. پس شما را به خدا سوگند می دهم ما را تنها رها نکنید و نگذارید شکست بخوریم. ما را یاری دهید خداوند متعال شما را یاری خواهد داد.

پس در آن حال خدای تعالی که اصحاب آن حضرت را که سیصد و سیزده نفرند، در غیر موسم حج مانند ابرهای وقت پاییز بر سرش جمع می نماید و بعد امام باقر علیه السلام این آیه را تلاوت نمود:

" أینما تکونو ایات بکم الله جمیعا" در هر جا باشید، خدای تعالی همه شما را می آورد. بقره آیه 148

پس ایشان با آن حضرت در میان رکن و مقام بیعت می کنند و در نزد وی عهدنامه ای از رسول خدا صل الله علیه و آله می باشد که از پدرانش به او رسیده پس اگر این عهد بر خلایق مشتبه شود یعنی با آن عهدنامه آن حضرت را بشناسند ، هر آینه ندای آسمانی بر ایشان مشتبه و مشکل نخواهد شد، در وقتی که به نام او و نام پدرش ندا کرده می شود. ( غیبت نعمانی،  باب 14 حدیث 67، بحارالانوار ج 13 ، مهدی موعود ج2 ص 175 و 176، الزام الناصب ص 176و 226 ، بحارالانوار ج 52 ص 223 و 238 و 305 )

امام باقر علیه السلام می فرمایند:  امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف به هنگام نماز عشا در مکه ظهور می کند در حالی که پرچم پیامبر را حمل می کند و پیراهن او را بر تن و شمشیر او را در دست و نشانه ها و نور بیان او را دارد پس از ادای نماز عشا با صدای بلند فریاد بر می آورد: ای مردم! اینک خدا را به یاد شما می آورم، شما در پیشگاه پروردگارتان خدایی که حجت را بر شما برانگیخت و قرآن را برای هدایت شما نازل کرد به شما فرمان می دهد که چیزی را شریک قرار ندهید و بر اطاعت از او و پیامبرش پایبند باشید و آنچه را قرآن زنده ساخته زنده نگه دارید و بمیرانید آنچه که قرآن میرانده است یار و مددکار در راه هدایت و وزیر من در راه تقوا باشید. به راستی که پایان و نابودی دنیا نزدیک شده و جدایی خویش را اعلام کرده است و من شما را به سوی خدا و پیامبرش صل الله علیه و آله و عمل به قرآن و نابود ساختن باطل و احیای سنت پیامبر صل الله علیه و آله فرا می خوانم.(سیوطی در کتاب الحادی و صافی در کتاب منتخب الاثر به نقل از کتاب الملاحم و الفتن)

امام صادق علیه السلام می فرمایند: ای مردم جهان! به هوش باشید هر کس می خواهد به آدم و شیث به نوح و فرزندش سام به ابراهیم و اسماعیل به عیسی و شمعون به رسول الله صل الله علیه و آله و امیرمؤمنان علی علیه السلام به حسن و حسین علیه السلام و به امامان از نسل حسین علیه السلام نظاره کند به من بنگرد زیرا من از آدم، شیث ، نوح، سام، ابراهیم ، اسماعیل، عیسی، شمعون، محمد، علی، حسن، حسین و امامان از نسل حسین علیه السلام نشان دارم.

علامه مجلسی در تفسیری از این روایت می گوید امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف وقتی می گوید همانا من آدم هستم یعنی در دانش و فضل و اخلاق که شما آنان را پیروی می کنید من همانگونه هستم.

امام باقر علیه السلام می فرمایند: پس از آن که امام علیه السلام خطبه خویش را به پایان رساند 313 نفر از یاران او برگرد او می آیند و با او بیعت می نمایند. در واقع پس از ان که جبرئیل با بیش از 40 هزار فرشته با درجات و مراتب مختلف با او بیعت نموده و تحت فرمان او قرار می گیرند تا دستوراتی که بشر از انجام آن عاجز است را به اجرا درآورند آن ئگاه یاران خاص آن حضرت علیه السلام با وی بیعت می نمایند. ( بحارالانوار ، علامه مجلسی، ج53ص9 )

 

 


آرشیو مطالب
Skip Navigation Links

دلنوشته ها
 این بخش در حال
به روزرسانی می باشد

تصاویر سایت
 این بخش در حال
به روزرسانی می باشد