منوی اصلی
Skip Navigation Links

تازه ترین ارسال ها
* ولادت امام رضا علیه السلام

* دهه ی رضوریه

* شهادت امام جعفـر صادق علیه السّلام

* توحید امام صادق علیه السلام

* اهمیت وفای عهد با امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشّریف (بخش اول)

* ضرورت شناخت امام زمان در منابع اهل سنت

* سلسله مراتب محبت به امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف

* شهادت مولی الموحدین امیرالمؤمنین حضرت علی بن ابی طالب علیه السلام

* شب قدر و امام زمان علیه السلام

* ولادت نورانی کریم اهل بیت امام حسن مجتبی علیه السلام

* چگونه روزه ی خود را به امضای امام زمان برسانیم؟

* حجت زمان عجل الله تعالی فرجه الشّریف و ماه رمضان

* القاب مطهر قطب عالم امکان (ادامه دارد....)

* توصیه های حضرت حجه بن الحسن عجل الله تعالی فرجه الشّریف به شیعیان

وقوع صیحۀ آسمانی در شب قدر

وقوع صیحۀ آسمانی در شب قدر

در روایات متعددی از حضرات معصومین علیهم السلام آمده است که، صیحۀ آسمانی که از وقایع حتمی ظهور است در ماه رمضان و در شب قدر واقع خواهد شد، که ما به ذکر چند نمونه از این روایات می پردازیم:

امام باقر(علیه السلام) بعد از اشاره به ندای آسمانی و فرورفتن لشکر سفیانی در سرزمین بیداء (نزدیک مکه معظمه) چنین امر می فرمایند: به سوی حضرت بقیة ا... بشتابید ولو از طریق خزیدن بر روی سینه باشد. به خدا سوگند، گویی می بینم بین رکن و مقام ایستاده و با مردم بیعت می کنند. (مکیال المکارم، ج2، ص184 )

از حضرت ابی جعفر(علیه السلام) نقل می کنند که فرمودند: هر گاه دیدید که آتشی عظیم از جانب مشرق روشن شد و عمر آن سه روز یا هفت روز ادامه پیدا کرد، منتظر فرج آل محمد باشید(ظهور امام عصر)، البته اگر خداوند حکیم و مقتدر بخواهد. صیحۀ آسمانی حتما در ماه رمضان است، زیرا ماه رمضان ماه خداوند است و این صیحه هم صدای جبرئیل(علیه السلام) است که از طرف خداوند برای این مردم فرستاده می شود. منادی از آسمان حضرت قیام کننده(عجل الله تعالی فرجه) را به اسم صدا می کند،پس هر کسی که در مشرق و مغرب زمین است این صدا را می شنود و به جهت ترسناک بودن این صدا، آنکه در خواب است بیدار می شود و هر که ایستاده است می نشیند و آن کسی که نشسته است برمی خیزد و سر پا می ایستد. خداوند رحمت کند کسی که آن صدا را بشنود و عبرت بگیرد و عملا این صدا را جواب بگوید(اطاعت کند از حضرت بقیة ا... ارواحنا له الفداء). برای اینکه این صدا، صدای جبرئیل روح الامین است (پیام او از سوی خداوند برای جهانیان است).

امام (علیه السلام) در ادامه می فرمایند: صدای آسمانی در شب بیست و سوم ماه رمضان خواهد بود. برای شما تردیدی پیدا نشود، بشنوید و اطاعت کنید و در آخر روز ابلیس ملعون فریاد می زند: ای مردم! آگاه باشید که فلانی مظلوم کشته شده است. برای اینکه مردم در شک بیفتند و گرفتار امتحان بشوند. چه بسا اشخاصی که در آن روز به خاطر شنیدن آن صدا سرگردان و در آتش غضب خداوند سرنگون خواهند شد. پس، وقتی که در ماه رمضان صدا را شنیدید( اینکه قیام کننده آل محمد آمد) در آن شک نکنید و بدانید آن صدای جبرئیل است و علامت حقانیت آن صدا این است که حضرت مهدی علیه السلام را به نام پدرش ذکر می کند، این صدا چنان فراگیر است که حتی دختران پرده نشین نیز آن را می شنوند و پدر و برادر خود را ترغیب می کنند که از منزل بیرون بروید( و امام عصر را یاری کنید )

حضرت می فرماید: دو صدا باید قبل از ظهور شنیده شود: یک صدا از آسمان که صدای جبرئیل است و صاحب این امر را به نام او و نام پدرش معرفی می کند؛ صدای دوم صدای شیطان است که به نام فلانی است و می گوید او را مظلوم کشتند و و می خواهد مردم را گمراه کند. پس، از صدای اول متابعت کنید؛ اما بترسید از اینکه صدای دوم شما را به گمراهی کشاند.( همان مأخذ، ص186 )

زراره می گوید از حضرت باقر(علیه السلام) پرسیدم: آیا ندای آسمانی حق است؟ فرمودند:

آری، به خدا قسم، حق است و به صورتی است که تمام مردم به زبان خودشان این ندا را می شنوند. ( همان مأخذ، ص187 )

 


آرشیو مطالب
Skip Navigation Links

دلنوشته ها
 این بخش در حال
به روزرسانی می باشد

تصاویر سایت
 این بخش در حال
به روزرسانی می باشد