منوی اصلی
Skip Navigation Links

تازه ترین ارسال ها
* ولادت پرنور امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب علیه السلام

* ولادت امام جوادالائمه علیه السلام

* شهادت امام هادی علیه السلام

* حلول ماه رجب

* ولادت امام محمد باقر علیه السلام

* ولادت حضرت زهرا سلام الله علیها

* اسرار ولادت پر نور حضرت زهرا

* شهادت نامه دردانة الرسول حضرت صدیقه طاهره

* ولادت حضرت زینب کبری سلام الله علیها

* پرچمدار ولایت حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها

* پیشگویی از مظلومیت امیرالمومنین علیه السلام

* شهادت حضرت معصومه سلام الله علیها

* راههای تقویت ولایی با امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف

* ولادت امام حسن عسگری علیه السلام

شجاعت امیرالمومنین علی علیه السلام

شجاعت امیرالمومنین علی علیه السلام  

شجاعت آن حضرت روشن تر از خورشید است. او کسی است که در غزوه بدر، سی و شش نفر از دلاوران مشرکین را کشت. ( مناقب آل ابیطالب ج4 ص194، ارشاد ج2 ص142)

حضرت رسول صلی الله علیه و آله و سلم مشتی از ریگ های صحرا را از دست او گرفت و به صورت مشرکین پرتاب نمود و فرمود: مسخ و فاسد شود صوورت ها، پس این آیه نازل شد:

وَمَا رَمَيْتَ إِذْ رَمَيْتَ وَلَكِنَّ اللّهَ رَمَى. و چون [ريگ به سوى آنان] افكندى تو نيفكندى بلكه خدا افكند. انفال 17

گرفتن ریگ ها از دست علی علیه السلام  و نفی کردن پرتاب آنها را از رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم و اثبات کردن آن برای پروردگار، در بیان منزلت علی علیه السلام  نزد رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم کافی است. ( المعجم الکبیر ج11 ص227)

او کسی است که در غزوه احد، ندا داده شد که فتوت منحصر به اوست: لافتی الّا علی لا سیف الّا ذوالفقار. (شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید ج1 ص29)

او کسی است که به مبارزاتش در غزوه ی خندق، تمام ایمان در مقابل کفر بروز نمود؛ و در برتری مبارزه او همین بس که از تمام اعمال امت تا روز قیامت افضل و برتر است. (مناقب آل ابیطالب ج2 ص84) و چون این امت بهترین امتی است که آمده است. ( آل عمران آیه 110) عمل آن حضرت که افضل از اعمال این امت است افضل از اعمال جمیع امتها خواهد بود.

اوست که فاتح خیبر است بعد از آن که اولی و دومی ناکام برگشتند، و حضرت رسول صلی الله علیه و آله و سلم در مورد آن حضرت حدیث رایت را فرمودند. و بدین وسیله تفسیر قول خداوند متعال روشن شد که فرمود:

فَسَوْفَ يَأْتِي اللّهُ بِقَوْمٍ يُحِبُّهُمْ وَيُحِبُّونَهُ أَذِلَّةٍ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ أَعِزَّةٍ عَلَى الْكَافِرِينَ يُجَاهِدُونَ فِي سَبِيلِ اللّهِ وَلاَ يَخَافُونَ لَوْمَةَ لآئِمٍ. به زودى خدا گروهى [ديگر] را مى‏آورد كه آنان را دوست مى‏دارد و آنان [نيز] او را دوست دارند [اينان] با مؤمنان فروتن [و] بر كافران سرفرازند در راه خدا جهاد مى‏كنند و از سرزنش هيچ ملامتگرى نمى‏ترسند. مائده 54

و دری را که بیست نفر می کندند و هفتاد نفر انتقالش می دادند، به تنهایی از جا کند و انتقالش داد، و عامه و خاصه، مخالف و موافق اعتارف کردند، که این کار با قوه ی جسمانی ممکن نیست. (شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید ج5 ص7)

و اوست که شب به جای پیغمبر صلی الله علیه و آله و سلم خوابید و جان خود را به خدا فروخت، خوابیدنی که نشان دهنده ی علوّ شان اوست، پس جبرئیل امین وحی خدا نزد سر آن حضرت، و میکائیل امین خزائن ارزاق خدا نزد پای آن حضرت ایستادند و جبرئیل ندا داد: آفرین، آفرین! کیست مثل تو ای پسر ابیطالب، خداوند متعال به تو بر ملائکه مباهات و افتخار می کند. و خداوند متعال در شان آن معامله این آیه را نازل فرمود:

وَمِنَ النَّاسِ مَن يَشْرِي نَفْسَهُ ابْتِغَاء مَرْضَاتِ اللّهِ وَاللّهُ رَؤُوفٌ بِالْعِبَادِ. و از ميان مردم كسى است كه جان خود را براى طلب خشنودى خدا مى‏فروشد و خدا نسبت به [اين] بندگان مهربان است. بقره 207

 


آرشیو مطالب
Skip Navigation Links

دلنوشته ها
 این بخش در حال
به روزرسانی می باشد

تصاویر سایت
 این بخش در حال
به روزرسانی می باشد