منوی اصلی
Skip Navigation Links

تازه ترین ارسال ها
* غضب او غضب خدا و خشنودی او خشنودی خداوند (ادامه دارد ...)

* شهادت نامه دردانة الرسول حضرت صدیقه طاهره

* ولادت حضرت زینب کبری سلام الله علیها

* پرچمدار ولایت حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها

* نزول عیسی بن مریم با حضرت حجه بن الحسن عجل الله تعالی فرجه الشّریف

* خطبه حضرت زهراسلام الله علیها به زنان مدینه

* شهادت حضرت معصومه سلام الله علیها

* ولادت امام حسن عسگری علیه السلام

* امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشّریف امانت الهی

* ولادت شاه عبدالعظیم حسنی

* شبهه ی سکوت امیرالمومنین علیه السلام

* ولادت پیامبر صلی الله و امام صادق علیه السلام

* ولادت کثیرالسعادت اشرف کائنات پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم

شجاعت امیرالمومنین علی علیه السلام

شجاعت امیرالمومنین علی علیه السلام  

شجاعت آن حضرت روشن تر از خورشید است. او کسی است که در غزوه بدر، سی و شش نفر از دلاوران مشرکین را کشت. ( مناقب آل ابیطالب ج4 ص194، ارشاد ج2 ص142)

حضرت رسول صلی الله علیه و آله و سلم مشتی از ریگ های صحرا را از دست او گرفت و به صورت مشرکین پرتاب نمود و فرمود: مسخ و فاسد شود صوورت ها، پس این آیه نازل شد:

وَمَا رَمَيْتَ إِذْ رَمَيْتَ وَلَكِنَّ اللّهَ رَمَى. و چون [ريگ به سوى آنان] افكندى تو نيفكندى بلكه خدا افكند. انفال 17

گرفتن ریگ ها از دست علی علیه السلام  و نفی کردن پرتاب آنها را از رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم و اثبات کردن آن برای پروردگار، در بیان منزلت علی علیه السلام  نزد رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم کافی است. ( المعجم الکبیر ج11 ص227)

او کسی است که در غزوه احد، ندا داده شد که فتوت منحصر به اوست: لافتی الّا علی لا سیف الّا ذوالفقار. (شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید ج1 ص29)

او کسی است که به مبارزاتش در غزوه ی خندق، تمام ایمان در مقابل کفر بروز نمود؛ و در برتری مبارزه او همین بس که از تمام اعمال امت تا روز قیامت افضل و برتر است. (مناقب آل ابیطالب ج2 ص84) و چون این امت بهترین امتی است که آمده است. ( آل عمران آیه 110) عمل آن حضرت که افضل از اعمال این امت است افضل از اعمال جمیع امتها خواهد بود.

اوست که فاتح خیبر است بعد از آن که اولی و دومی ناکام برگشتند، و حضرت رسول صلی الله علیه و آله و سلم در مورد آن حضرت حدیث رایت را فرمودند. و بدین وسیله تفسیر قول خداوند متعال روشن شد که فرمود:

فَسَوْفَ يَأْتِي اللّهُ بِقَوْمٍ يُحِبُّهُمْ وَيُحِبُّونَهُ أَذِلَّةٍ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ أَعِزَّةٍ عَلَى الْكَافِرِينَ يُجَاهِدُونَ فِي سَبِيلِ اللّهِ وَلاَ يَخَافُونَ لَوْمَةَ لآئِمٍ. به زودى خدا گروهى [ديگر] را مى‏آورد كه آنان را دوست مى‏دارد و آنان [نيز] او را دوست دارند [اينان] با مؤمنان فروتن [و] بر كافران سرفرازند در راه خدا جهاد مى‏كنند و از سرزنش هيچ ملامتگرى نمى‏ترسند. مائده 54

و دری را که بیست نفر می کندند و هفتاد نفر انتقالش می دادند، به تنهایی از جا کند و انتقالش داد، و عامه و خاصه، مخالف و موافق اعتارف کردند، که این کار با قوه ی جسمانی ممکن نیست. (شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید ج5 ص7)

و اوست که شب به جای پیغمبر صلی الله علیه و آله و سلم خوابید و جان خود را به خدا فروخت، خوابیدنی که نشان دهنده ی علوّ شان اوست، پس جبرئیل امین وحی خدا نزد سر آن حضرت، و میکائیل امین خزائن ارزاق خدا نزد پای آن حضرت ایستادند و جبرئیل ندا داد: آفرین، آفرین! کیست مثل تو ای پسر ابیطالب، خداوند متعال به تو بر ملائکه مباهات و افتخار می کند. و خداوند متعال در شان آن معامله این آیه را نازل فرمود:

وَمِنَ النَّاسِ مَن يَشْرِي نَفْسَهُ ابْتِغَاء مَرْضَاتِ اللّهِ وَاللّهُ رَؤُوفٌ بِالْعِبَادِ. و از ميان مردم كسى است كه جان خود را براى طلب خشنودى خدا مى‏فروشد و خدا نسبت به [اين] بندگان مهربان است. بقره 207

 


آرشیو مطالب
Skip Navigation Links

دلنوشته ها
 این بخش در حال
به روزرسانی می باشد

تصاویر سایت
 این بخش در حال
به روزرسانی می باشد