منوی اصلی
Skip Navigation Links

تازه ترین ارسال ها
* عاشورا امتداد غدیر

* پیوند حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف با امام حسین علیه السلام

* علل قیام سیدالشهداءعلیه السلام

* غدیر از دیدگاه اهل سنت

* ولادت امام موسی کاظم علیه السلام

* غدیر بیعت با مهدی علیه السلام

آیات مربوط به ولایت امیرالمومنین علی علیه السلام
 

آیات مربوط به ولایت امیرالمؤمنین علیعلیه السلام

«َالیَوم اَکمَلتُ لَکُم دینَکُم وَ اَتمَمتُ عَلَیکُم نِعمَتی وَ رَضیتُ لَکُم الِاسلام َدیناً»

امروز دین شما را به حد کمال رسانیدم و بر شما نعمت را تمام کردم و بهترین آئین را که اسلام است برای شما برگزیدم.مائده 4

رسول اکرمصلی الله علیه و آله و سلمفرمودند:بهترین عید های امت من روز عید غدیر خم است و آن روزی است که خدا دین را در آن کامل کرد و تمام کرد در آن نعمت را بر امَتم و اسلام را دین پسندیده ی آنها ساخت.

امام رضاعلیه السلامفرمودند:در آخرین سفر حج پیامبرصلی الله علیه و آله و سلمکه سال آخر زندگی آن حضرت نیز بود و حجه الوداع نامیده شد، پس از اینکه در غدیر خم به دستور خدا جانشین خود را معرفی کرد و این آخرین فریضه الهی را به مردم ابلاغ نمود، خداوند این آیه را به او وحی فرمود. بنابر مفهوم این آیه شریفه با ابلاغ مسئله امامت علیعلیه السلاممجموعه فرائض تکمیل شد و پیامبر اکرمصلی الله علیه و آله و سلمرخت از جهان نبست مگر آنکه دستورهای دین و راه های آگاهی و فهم واقعیت آن را روشن نمود و آنان را شاهراه حق به پیشوائی و امامت تعیین کرد، هیچ یک از نیازهای امت را فرونگذاشت مگر آنکه توضیح داد، با این همه هرکس گمان برد که خداوند دین خود را تکمیل ننموده، کتاب خدا را صریحاً نپذیرفته، و کسی که دست ردّ بر قرآن زند به آن نگرویده است...(معانی الاخبار ج1ص227)

«وَقِفوهُم إنّهم مسئولون ...»

وبازدارید ایشان را چون باید باز پرسیده شوند.صافات24

رسول اکرمصلی الله علیه و آله و سلمفرمودند:یعنی از آنان پرسیده می شود که در مورد ولایت علیعلیه السلامچه کرده اند؟ زیرا که خداوند آنان را آگاه نمود که او خلیفه بعد از پیامبر می باشد. آیا طبق سفارش پیامبر حق ولایت او را ادا کردند یا امر ولایت را ضایع کرده و مهمل گذاردند؟!(معانی الاخبار ج1 ص154)

«و أوفوا بعهدی اوفِ بِعَهدکم ...»

و شما به عهد من وفا کنید تا من هم به عهد خود با شما وفا کنم.بقره 40

رسول اکرمصلی الله علیه و آله و سلمفرمودند: به خدا سوگند! حضرت آدم از دار دنیا رفت، در حالی که با قومش پیمان بسته بود تا به فرزندش شیث وفادار باشند، امتش وفا نکردند، حضرت نوح چشم از جهان پوشید و با قومش برای وصی اش سام پیمان بسته بود تا وفادار باشند، امتش وفا نکردند ... من نیز به زودی از میان شما می روم و به ملکوت اعلی خواهم پیوست، و به تحقیق عهد کرده ام با امتم درباره علی ابن ابی طالب، و او هم به سرنوشت اوصیاء پیامبران پیشین از جانب امتشان دچار خواهد شد، با وصی من مخالفت خواهند ورزید و نافرمانی اش خواهند کرد، آگاه باشید عهدم را درباره علیعلیه السلامبار دیگر به شما ابلاغ می نمایم.

ای مردم! به پیمانی که خدا درباره علی از شما گرفته وفا کنید، خدا هم روز قیامت برای شما در بهشت وفا خواهد کرد.(معانی الاخبار ج2ص369)

«و من یُطِعِ اللهَ و رَسولَهُ ...»

و هر کس که اطاعت کند خدا و رسولش را ...احزاب 71

امام صادقعلیه السلامفرمودند: و هر که خدا را اطاعت کند و رسولش را درباره ولایت علیعلیه السلامو  ولایت امامان پس از او هر آینه به تحقیق به فوز بزرگی رسیده است.(اصول کافی ج3 ص169)

«الحَمدُ لله الّذی هَدانا لِهذا وَ ما کُنّا لِنَهتَدی لولا أن هَدانا الله»

سپاس از آن خداست که ما را به این رهنمود کرد و ما راه نمی بردیم اگر خدا ما را راه نمی نمود.اعراف43

امام صادقعلیه السلامفرمودند: چون روز قیامت شود پیامبرصلی الله علیه و آله و سلمرا خوانند به همراه امیرالمؤمنین و ائمهعلیهم السلاماز فرزندانش و آنها را برای مردم بر پای دارند و چون شیعیان آنها ببینندشان گویند: سپاس از آن خداست که ما را به این رهنمود کرد و ما راه نمی بردیم اگر خدا ما را راه نمی نمود. یعنی ما را راهنمایی کرد به ولایت امیرالمؤمنین علیعلیه السلام و فرزندانش که امام بودند.(اصول کافی ج3ص187)

«وسئَل مَن أرسلنا من قبلک مِن رُسُلِنا»

ای رسول از رسولانی که پیش از تو فرستادیم باز پرس.زخرف45

رسول اکرمصلی الله علیه و آله و سلمفرمودند:در شب معراج خداوند انبیاء را گرد هم آورد و به من خطاب فرمود که از ایشان بپرس برای چه به رسالت مبعوث شدند. چون سؤال نمودم همه گفتند: به این که غیر از خدا، خدایی نیست و اقرار به پیامبری تو و ولایت علی بن ابی طالب مبعوث شدیم.(حدیقة الشیعه ص104)

«وَکُل شئ أحصَیناه فی إمامٍ مُبین»

همه چیز را دانسته و شمرده ایم در لوح محفوظ آن پیشوای روشن آشکار. یس12

امام حسینعلیه السلامفرمودند: وقتی این آیه بر پیامبر نازل شد، ابوبکر و عمر از جای خود برخاستند و گفتند: ای پیامبر خدا! آیا امام مبین که همه چیز در آن آورده شده تورات است؟ فرمود: نه، گفتند: انجیل است؟ فرمود: نه، پرسیدند: پس آن قرآن است؟ فرمود: نه،

امام حسینعلیه السلامفرمود: در این هنگام بود که علیعلیه السلاموارد شد و رسول خداصلی الله علیه و آله و سلم در حالی که با دست او را نشان می داد، فرمود: این امام مبین است، بی تردید او امامی است که خداوند علم همه چیز را در او احصاء فرموده است.(معانی الاخبار ج1ص225)

«فاِذا فَرَغتَ فَانصَب، و اِلی رَبکَ فَرغَب»

چون فراغ یافتی در عبادت کوش و به سوی پروردگارت راغب شو.إنشراح 7و8

امام صادقعلیه السلامفرمود:یعنی ای پیامبر، چون از تبلیغ رسالت فراغ یافتی، پرچم و نشانه ات (علی) را نصب کن و وصیتت را آشکار نما، پیامبر هم در روز غدیر خم فضیلت علیعلیه السلامرا آشکارا اعلام کرد و فرمود: هر کس من مولای اویم علی مولای اوست، خدایا دوست او را دوست بدار و دشمن او را دشمن بدار. (اصول کافی ح759)

«فاستَمسَکَ بِالذّی اُوحِی اِلَیکَ اِنّکَ عَلی صِراط مستقیم»

پس تو به قرآنی که تو را وحی می شود تمسک کن که البته تو به راه راست هستی.زخرف 43

امام باقرعلیه السلامفرمودند: تو بر ولایت علیعلیه السلامهستی و علی همان راه راست است.(اصول کافی ج2ص283)

«قل انّما اَعِظُکم بواحدَةٍ اَن تقومو الله مَثنی وَ فُرادی ثُّمَ تَتَفَکّروا ما بصاحبکم...»

ای رسول ما بگو که من به یک سخن شما را پند می دهم و آن سخن این است که شما خالص برای خدا دو نفر با هم یا هر یک تنها در امر دینتان قیام کنید درباره من عقل و فکرت کار بندید تا به خوبی دریابید که صاحب شما امت را جنون نیست او رسولی است و از عذاب سخت که شما را در پیش است می ترساند.

امام باقرعلیه السلامفرمودند: یعنی تنها شما را به ولایت علیعلیه السلاماندرز می دهم، ولایت علی همان یک اندرزی است که خدای تبارک و تعالی می فرماید.(اصول کافی ج2ص288-289)

«هُنالِکَ الولایةُ لله الحقّ»

آنجاست ولایت برای خدا بر حق.کهف44

امام صادقعلیه السلامفرمودند:ولایت امیرالمؤمنین علیعلیه السلام است.(اصول کافی ج2ص293)

«الله لَطیفٌ بِعِباده یَرزُقُ من یَشاء»

خدا لطف دارد به بندگانش، روزی دهد هر که را خواهد.شوری 19

امام صادقعلیه السلامفرمودند:مقصود ولایت امیرالمؤمنین علیعلیه السلاماست هر که خواهد کِشت و کار، آخرت را. یعنی امیرالمؤمنین علیعلیه السلام و ائمه بعد از او را، بیفزائیم برایش در کشت او. در معرفت او بیفزائیم و بهره خود را از دولت ائمه دریافت کند و هر که کشت و کار دنیا را بخواهد به او از آن بدهیم و برای او در آخرت بهره ای نیست یعنی برای او در دولت حق با امام قائم عجل الله تعالی فرجه الشریف بهره ای نیست. (اصول کافی ج3 ص241)

«اَفَمن یمشی مُکبّاً علی وجهه اَهدی امَّن یَمشی سوّیا علی صراطٍ مستقیم»

آیا آن کسی که نگونسار بر چهره خویش راه رود، هدایت یافته تر است یا آن که با قامت راست به راه مستقیم می رود؟ملک 21

امام رضاعلیه السلامفرمودند:خدا کسانی را که از ولایت علی برگشته به کسی مثل زده است که به رو افتاده، راه می رود و در کار خود گمراه است. و هر کسی را که از علی پیروی کند، با قامت راست و به راه مستقیم قرار داده و راه مستقیم همان امیر المؤمنین علیعلیه السلاماست.(اصول کافی ج2ص313)

«اِنَّ الدین عند الله الاسلام»

همانا دین در نزد خدا، اسلام است.آل عمران19

امام باقرعلیه السلام فرمودند: اسلام یعنی تسلیم شدن نسبت به حضرت علیعلیه السلامبه وسیله قبول ولایت ایشان.(تفسیر برهان ج1ص274)

«وَ هُوَ الذّی خَلقَ مِنَ الماءِ بَشَراً فجعله نسبا ...»

او کسی است که بشر را از آب خلق کرد و برای او خویشاوندی نسبی قرار داد و پروردگارت قادر بود.فرقان54

رسول اکرمصلی الله علیه و آله و سلمفرمودند: ای علی تو از من و من از تو هستم. گوشت تو گوشت من و خون تو با خون من یکی است. تو بعد از من بین خدا و خلقش سبب خواهی بود و هر کس ولایت تو را انکار کند پس قطع سبب کرده است. یعنی بین او و خدا رابطه ای نیست و خود را به درکات (طبقات جهنم) می کشاند.(اسرار آل محمدصلی الله علیه و آله و سلم ص368)

«و من اَعرَضَ عن ذکری فاِنَّ لَهُ معیشةً ضنکاً و نحشره یوم القیمة اعمی»

هر که از یاد من رو بگرداند زندگیش تنگ است.طه 124

امام صادقعلیه السلامفرمودند: مقصود از یاد من، امیر المؤمنین علیعلیه السلاماست.(اصول کافی ج2ص317)
 
 

آرشیو مطالب
Skip Navigation Links

دلنوشته ها
 این بخش در حال
به روزرسانی می باشد

تصاویر سایت
 این بخش در حال
به روزرسانی می باشد