منوی اصلی
Skip Navigation Links

تازه ترین ارسال ها
* ولادت پرنور امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب علیه السلام

* ولادت امام جوادالائمه علیه السلام

* شهادت امام هادی علیه السلام

* حلول ماه رجب

* ولادت امام محمد باقر علیه السلام

* ولادت حضرت زهرا سلام الله علیها

* اسرار ولادت پر نور حضرت زهرا

* شهادت نامه دردانة الرسول حضرت صدیقه طاهره

* ولادت حضرت زینب کبری سلام الله علیها

* پرچمدار ولایت حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها

* پیشگویی از مظلومیت امیرالمومنین علیه السلام

* شهادت حضرت معصومه سلام الله علیها

* راههای تقویت ولایی با امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف

* ولادت امام حسن عسگری علیه السلام

سالروز وصال جانان، مولا علی علیه السلام  و بانوی دو عالم فاطمه الزهرا علیها سلام

بادا مبارک بر آل طه

جشنِ وصالِ علی و زهرا

دیدنی میباشد روی دو دلبر

طلعت کوثر و ساقی کوثر

سالروز وصال جانان، مولا علی علیه السلام  و بانوی دو عالم فاطمه الزهرا علیها سلام بر مهدی آل طه عجل الله تعالی فرجه الشّریف یادگار این دو نور الهی فرخنده باد.

ازدواجی که عقدش در ملکوت آسمانها بسته شد

ازدواج حضرت فاطمه سلام الله علیها و  حضرت علی علیه السلام  در روز پنجشنبه اول ذی الحجه الحرام سال دوم هجرت صورت گرفته است.

کمالات فوق العاده فاطمه علیها السلام از یک سو، انتسابش به پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم  از سوی دیگر سبب شد مردان زیادی از بزرگان و یاران پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم به خواستگاری او بیایند حتی عبدالرحمن بن عوف که یکی از ثروتمند ترین مردان عرب بود ، اما همگی جواب رد شنیدند.

 علی بن ابیطالب علیه السلام  دستش از مال و ثروت دنیا کوتاه بود اما وجودش از فرق تا قدم مملو از ایمان و ارزش های اصیل اسلامی بود. ازدواج مبارک امیرالمومنین علی علیه السلام  و حضرت زهرا سلام الله علیها وحی آسمانی بوده است چرا که،

پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: فرشته ای از سوی خدا آمد و به من گفت خداوند بر تو سلام می فرستد و می گوید: من دخترت فاطمه سلام الله علیها را در آسمان ها به همسری علی بن ابیطالب علیه السلام در آوردم تو نیز در زمین او را به ازدواج علی درآور. (ذخایر العقبی ص 31)

هنگامی که امیر مومنان علیه السلام به خواستگاری فاطمه علیها السلام آمد چهره مبارکش از شرم گلگون شده بود. پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم  با مشاهده او شاد و خندان شد فرمود: برای چه نزدمن آمدی؟

ولی امیر مومنان علی علیه السلام  به خاطر ابهت پیغمبر صلی الله علیه و آله و سلم و مقام ایشان نتوانست خواسته خود را مطرح کند لذا سکوت کرد. پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم که از درون امیرمومنان علی علیه السلام  باخبر بود پس چنین فرمود: شاید به خواستگاری فاطمه سلام الله علیها آمدی؟ عرض کرد: آری برای همین منظور آمده ام.

پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: ای علی! قبل از تو مردان دیگری نیز به خواستگاری فاطمه سلام الله علیها آمده اند هرگاه من با خود فاطمه علیها السلام این مطلب را در میان می نمودم روی موافق نشان نمی داد، اکنون بگذار تا این سخن را نیز با خود او در میان نهم . پیغمبر صلی الله علیه و آله و سلم از فضایل علی علیه السلام  برای دخترشان بازگو کرده فرمودند: من می خواهم تو را به همسری بهترین خلق خدا درآورم، نظر تو چیست؟

فاطمه سلام الله علیها که غرق در شرم و حیا بود، سر به زیر انداخت و چیزی نگفت وسکوت کرد. پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم سر برداشت و این جمله را فرمود: الله اکبر! سکوت او اقرار است. در این موقع جبرئیل نازل گشت و گفت ای محمد صلی الله علیه و آله! فاطمه سلام الله علیها را به ازدواج علی علیه السلام  درآور، زیرا خدا راضی است فاطمه سلام الله علیها برای علی علیه السلام باشد و علی علیه السلام برای فاطمه سلام الله علیها. و سنبل و قرنفل به من داد و من آنها را گرفته و بوییدم و از آنها پرسیدم. گفت: خداوند به فرشتگان بهشت دستور داد که بهشت را زینت دهند و منادی از عرش صدا زد که روز ولیمه علی بن ابیطالب علیه السلام است.

در همین ایام بود که رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرشته ای را دید که 24 چهره داشت. پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم به او فرمود: ای محبوبم جبرئیل! من هیچ گاه تو را به این چهره ندیده بودم. فرشته عرض کرد یا رسول الله من فرشته ای هستم که خداوند مرا فرستاده تا ازدواج بین این دو نور را برقرار سازم. در میان دو شانه آن فرشته چنین نوشته بود: محمد رسول الله علی وصیه. (بحارالانوار ج43 ص 93 روایت 4)

پیغمبر صلی الله علیه و آله از امیر مومنان در مورد مهریه فاطمه سلام الله علیها سوال کرد. آن حضرت فرمود: پدرو مادرم به فدایت، تو از زندگی من به خوبی آگاهی که جز شمشیر و زره و شتر چیز دیگری ندارم. پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود: شمشیرت به هنگام کارزار با دشمنان اسلام مورد نیاز است و باشتر نیز باید نخلستان را آب دهی، بنابراین زره را می توانی مهریه همسرت بنمایی و من دخترم فاطمه را در برابر همین زره به عقد تو درآورده ام. (احقاق الحق ج10 ص357)

فاطمه سلام الله علیها از پدرش خواست مهر او را شفاعت گنه کاران امت در قیامت قرار دهد، این درخواست قبول شد و جبرئیل فرمان آن را از آسمان بر پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم نازل کرد. (اخبار الدول ص 88)

مراسم جشن عروسی:

پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم به ام ایمن فرمود: علی را خبر کن. امیر مومنان علی علیه السلام  آمد و در مقابل پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم نشست اما سر خود را از شرم به زیر انداخت.

پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: آیا میل داری همسرت را به  خانه ببری. امیر مومنان علی علیه السلام  در حالی که سرش را به زیر انداخته بود عرض کرد: آری پدر و مادرم به قربانت. پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم با خوشحالی فرمود همین امشب ترتیب کار را خواهم داد. و همان جا دستور فراهم ساختن مقدمات جشن بسیار ساده ای را فراهم کرد. امیر مومنان مقداری از پول همان  زره ی را که فروخته بود روغن، خرما و کشک خریداری کرد و به ام سلمه داد . پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم  آستین را بالا زد و سفره تمیزی طلبید و آنها را با هم مخلوط کرد و غذایی تهیه نمود و با همان غذا از مردم پذیرایی کرد. علی علیه السلام  شخصا به مسجد رفتند و اصحاب را دعوت نمودند. خواست برخی را دعوت کند اما حیا مانع شد از این رو با صدای بلند فرمود شما را به میهمانی عروسی فاطمه سلام الله علیها دعوت می کنم.

با دعای پیامبر صلی الله علیه و آله برکتی در غذا افتاد که همگی سیر خوردند. پس از رفتن مهمانان خانه خلوت شد پیامبر فاطمه سلام الله علیها را در سمت چپ و علی علیه السلام  را در سمت راست خود نشاند و درباره آنها دعا کرد و فرمود: خداوندا اینها از منند و من از آنها هستم بارالها! همان طور که هرگونه رجس و پلیدی را از من دور کرده ای از آنها نیز دور کن و آنها را پاکیزه فرما.

سپس فرمود: برخیزیدو به خانه خود روید خداوند بر شما هر دو مبارک گرداند.

هرگاه علی علیه السلام  آفریده نمی شد، کسی که لایق همسری فاطمه سلام الله علیها باشد وجود نداشت. (کنوزالحقایق 124، بحارالانوار ج 43 ص 145)

 

 


آرشیو مطالب
Skip Navigation Links

دلنوشته ها
 این بخش در حال
به روزرسانی می باشد

تصاویر سایت
 این بخش در حال
به روزرسانی می باشد