منوی اصلی
Skip Navigation Links

تازه ترین ارسال ها
* عید سعید قربان

* عرفه روز شناخت امام ...

* شهادت سفیرالحسین علیه السلام مسلم بن عقیل

* شهادت امام باقر علیه السلام

* ازدواجی که عقدش در ملکوت آسمانها بسته شد

عدالت ظهور

برپایی عدالت (قضاوت حضرت)

امیرالمؤمنین علی علیه السلام  فرمودند: در روی زمین برده مسلمان نمی گذارد جز اینکه می خرد و آزاد می سازد. بدهکاری نمی ماند جز اینکه بدهی اش را پرداخت می نماید. حق کسی را در دست کسی نمی گذارد، جز اینکه از او باز می ستاند وبه صاحب حق باز می گرداند، بنده ای کشته نمی شود جز اینکه قیمت او را می پردازد، کسی کشته نمی شود جز اینکه همه قرضهایش را پرداخت می کند و نام خانواده اش را در بخش عطایا مقدر می نماید.( روزگار رهایی ج 2 حدیث 813، بشارة الاسلام ص 83، منتخب الاثر ص158، الزام الناصب ص211)

امام باقر علیه السلام فرمودند: علت نامگذاری حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف به مهدی برای آن است که او به امر پنهانی هدایت می کند، و به دنبال مردی که به ظاهر گناهی برای او نیست امر به باطل می کند و سپس او را قصاص میکند، تا آنجا که افراددر خانه از حرف زدن می هراسند که مبادا دیوار بر علیه آنان در پیش امام زمان شهادت و گواهی دهد. (تجلی موعود ص 498)

امام باقر علیه السلام فرمودند: چون مهدی ما اهل بیت قیام کند مال را به طور مساوی تقسیم می کند، عدالت را در میان رعیت اجرا می کند، هر کس از او اطاعت کند از خدا اطاعت کرده و هر کس او رانافرمانی کند، خدای را نافرمانی کرده است. (روزگار رهایی ج 2 حدیث 847، غیبت نعمانی ص124، بشارة الاسلام ص242، بحارالانوار ج51ص29 و ج52ص351، الزام الناصب ص55، منتخب الاثر 310.)

امام باقر علیه السلام فرمودند: چون مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف قیام کند و وارد کوفه شود، زمینهای مصادره شده را به صاحبانش باز می گرداند.( روزگار رهایی ج 2 ح 857،ص630، بحارالانوار ج52ص390، بشارة الاسلام 253).

امام صادق علیه السلام فرمودند: به همه شیعیان ما اجازه داده شده، از آن چه در دست دارند به شیوه ی نیکو انفاق کنند، ولی هنگامی که قیام کننده قیام کند بر همه ی ثروت اندوزان ثروت اندوزی را حرام می کند، بر صاحبان گنج ها ست که گنجهای خود را به پیش او بیاورند تا در راه بی نیازی عمومی خرج شود.(روزگار رهایی ج 2 ح891 ص641، اصول کافی ج3ص61، الزام الناصب ص22)

امام صادق علیه السلام فرمودند: و در آن زمان حدود الهی بر پامی شود.(کمال الدین ج2 ص 647). و در حدیث دیگری آمده است : به درستی که بر پا شدن یک حد از حدود الهی  پاکیزه تر از چهل شبانه روز بارش باران است.( فروع کافی : 7/ 174).

امام صادق علیه السلام فرمودند: چون قیام کننده آل محمد صلی الله علیه و آله قیام می نماید، در میان خلایق به شاهد و بیّنه محتاج نمی شود بلکه خداوند عالم به او الهام می کند. پس با علم خویش حکم می فرماید و به هر قوم خبر می دهد چیزی را که در دلهایشان پنهان داشته اند و به محض نگاه دوست خود رااز دشمن می شناسد. چنانچه خداوند متعال می فرماید:" إن فی ذلک لایات للمتوسمین وإنها لبسبیل مقیم " قطعا در این نشانه هایی برای هوشمندان وجود دارد و آن بر سر راهی است که پا بر جاست. حجر 75 و 76 (ارشاد شیخ مفید ص 365).

امام صادق علیه السلام فرمودند: چون مهدی آل محمد صلی الله علیه وآله فرمانروا شود، در میان مردم به حکم حضرت داوود داوری می کند، و نیازی به شاهد و گواه نخواهد داشت. در هر موردی حکم واقعی را به الهام می کند و او بر اساس علم خود قضاوت می نماید. و هر قومی را از جهالت و استنباطشان خبر می دهد، و دوست و دشمن خود را با نشان الهی می شناسد چنانکه خدای تبارک وتعالی می فرماید: إن فی ذلک لایات للمتوسمین: همانا در آن نشانه هایی است برای هوشمندان. حجر 75( روزگار رهایی ج 2 حدیث 898، إرشاد مفید ص 344، بحارالانوار ج52ص319 و 339، الزام الناصب ص57)

امام صادق و امام کاظم علیهما سلام که فرمودند: هر گاه بر خواست قیام کننده حکم می کند به سه حکم، که حکم نکرد به آن احدی قبل از او، می کشد پیرزنی را و می کشد مانع زکات را و میراث دهد برادر را از برادرش در عالم ذر، یعنی هر دو نفر که در آنجا، در میانشان عقد اخوت بسته شده در این جا از یکدیگر میراث می برند. (نجم الثاقب ص 180).

امام صادق علیه السلام فرمودند: اولین چیزی که از عدالت حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف ظاهر می شود این است که در سرتاسر جهان اعلام می شود که هر کس از شیعیان ما بستانکار است، یادآوری کند. اگر کسی به مقدار یکدانه سیر و یا یک عدد خردل بستانکار باشد به او عطا می کند. کجا رسد به کسانی که هزاران هزار درهم و دینار از طلا ونقره طلبکار باشند، هر کس هر قدر طلبکار باشد به او عطا می فرماید.(روزگار رهایی ج 2 ح 889بحارالانوار ج53ص34، الزام الناصب ص220).

امام صادق علیه السلام فرمودند: چون مهدی قیام کند به عدالت داوری می کند و در زمان او ستم ریشه کن می شود و راهها امن می گردد و زمین برکتهای خود را ظاهر می کند و هر حقی به صاحب حق بر میگردد و پیرو هیچ آیینی نمی ماند جز اینکه به اسلام می گرود و به آن ایمان می آورد.(روزگار رهایی ج 2 حدیث 883، إرشاد مفید ص343، بحارالانوار ج52ص338)

امام صادق علیه السلام فرمودند: مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف آن چنان رفع ستم از ستم دیدگان می نماید که اگر حق کسی زیر دندان کسی باشد، آن را باز می ستاند و به صاحب حق باز می گرداند.(روزگار رهایی ج2 ص  600،ح 786، منتخب الاثر ص308، الملاحم و الفتن ص54، الحاوی للفتاوی ج2ص161 و المهدی ص232)

امام رضا علیه السلام فرمودند: هنگامی که مهدی ما عجل الله تعالی فرجه الشریف قیام کند به سه چیز داوری کند که احدی پیش از او داوری نکرده است. 1- پیرمرد زانی را می کشد. 2- مانع الزکات را می کشد. 3- برادر را از برادر اظلله ارث می دهد. ( اظلله یعنی برادری که هنوز جنین است).(روزگار رهایی ج 2 ح 942 ص662، بحارالانوار ج52 ص309، بشارة الاسلام ص246).

 


آرشیو مطالب
Skip Navigation Links

دلنوشته ها
 این بخش در حال
به روزرسانی می باشد

تصاویر سایت
 این بخش در حال
به روزرسانی می باشد