منوی اصلی
Skip Navigation Links

تازه ترین ارسال ها
* ولادت شهزاده علی اکبر علیه السلام

* ولادت امام سیدالساجدین علیه السلام

* ولادت حضرت عباس علیه السلام

امام مهدی علیه السلام در کلام امام حسن عسگری علیه السلام

احادیث امام حسن عسگری علیه السّلام

امام حسن عسگری علیه السّلام فرمودند: برای فرزندم (مهدی عجّل الله تعالی فرجه الشّریف) غیبتی است که همه ی مردم در آن زمان دچار سرگشتگی شوند، مگر کسی که خداوند او را حفظ نماید.(بحارالانوار ج51ص160)

امام حسن عسگری علیه السّلام فرمودند: خداوند به وسیله ی حضرت مهدی عجّل الله تعالی فرجه الشّریف همه ی بلاها را از مردم زمین دفع نموده و به خاطر آن حضرت باران را فرستاده و برکات زمین را خارج خواهد ساخت.(بحارالانوار ج52ص23)

امام حسن عسگری علیه السّلام ضمن معرفی فرزند بزرگوارشان حضرت مهدی عجّل الله تعالی فرجه الشّریف به جناب عبدالعظیم حسنی رحمةالله علیه فرمودند: فرزندم امام و حجّت خداوند پس از من می باشد، هرکس که بمیرد و او را نشناسد به مرگ جاهلیت از دنیا رفته است.(میزان الحکمة ج1ص276)

فضل بن شاذان از امام حسن عسگری علیه السّلام نقل می کند که فرمودند: حجّت خدا و جانشین من در شب نیمه ی شعبان سال 255 (ه.ق) در هنگام طلوع فجر، ختنه شده به دنیا آمد.(منتخب الأثر ص320)

امام حسن عسگری علیه السّلام روز سوّم، کودکش را به اصحابش نشان داد و فرمود: این فرزندم بعد از من صاحب و امام شماست و همان قیام کننده ای است که همه در انتظارش می باشند و وقتی که زمین را جور و ستم فراگرفت، قیام می کند و عدل و داد را برپا می دارد.(اثبات الهداة ج6ص431)

امام حسن عسگری علیه السّلام فرمودند: فرزندم  (م ح م د) امام و حجّت خدا پس از من است. هرکس که بمیرد و او را نشناسد به مرگ جاهلیت از دنیا رفته است.(وسائل الشّیعه ج11ص498)

امام حسن عسگری علیه السلام فرمودند: پسر من بعد از من قیام کننده به حق است. در حق او سنتهای پیامبران از عمر طولانی و غیبت ، جاری می شود. غیبت او به قدری طئل می کشد که دلها را قساوت می گیرد.( بحار الانوار، ج 51، ص 244/ منتخب الاثر صص 227،229/ المهدی المنتظر، ص 47)

امام حسن عسگری علیه السلام فرمودند:گویا با چشم خود می بینم که بعد از من در مورد جانشین من به اختلاف افتاده اید، آگاه باشید که هر کس به همه ی امامان بعد از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله اعتراف کند ولی پسرم را انکار نماید، زیرا که اطاعت آخر ما ، اطاعت اول ماست، و انکار آخر ما چون انکار اول ماست.(منتخب الاثر، ص 226/ بحا الانوار، ج 51، ص 160/اعلام الوری، ص 412)

امام حسن عسگری علیه السلام فرمودند:به خدا سوگند ، به زودی خداوند برای من پسری عنایت خواهد فرمودکه زمین را پر از عدل و داد خواهد نمود.(نور الابصار، ص 167/ غیبت شیخ طوسی، ص 123/ کشف الغمه، ج 3، ص 293/ الامام المهدی، ص287)

امام حسن عسگری علیه السلام فرمودند:کسی که دوست دارد ملاقات کند خداوند عزوجل را در حالتی که ایمان او کامل و اسلامش نیکو شده، پس موالات کند با پسر او، منتظر، (م ح م د ) صاحب الزمان، مهدی صلوات الله علیه.( نجم الثاقب، ص 283)

امام حسن عسگری علیه السلام فرمودند:از ابراهیم بن فارس نیشابوری ، روایت کرده که چون خدمت حضرت عسگری علیه السلام رسید و حضرت حجت علیه السلام در پهلوی پدر بزرگوارش نشسته بود و از ضمیر او خبر داد. پس از حالت آن جناب پرسید. حضرت فرمودند: "او فرزند من است و خلیفه ی من است بعد از من." تا آنکه گفت: از نام بردن آن حضرت پرسیدم. فرمودند: "همنام و هم کنیه پیغمبر  است و حلال نیست کسی را که او را به نام او یا کنیت او ذکر کند تا زمانی که ظاهر سازد خداوند، دولت و سلطنت او را . "(نجم الثاقب، ص 98)

امام حسن عسگری علیه السلام فرمودند: چون حضرت صاحب عجل الله تعالی متولد شد، خداوند تبارک و تعالی دو ملک را فرستاد، پس برداشتند آن جناب را و بردند تا سرادق عرش تا اینکه ایستاد در حضور خداوند تبارک و تعالی . پس خداوند فرمود به او: مرحبا! به تو عطا می کنم و به تو می آمرزم و به تو عذاب می کنم.(نجم الثاقب، ص786)

امام حسن عسگری علیه السلام فرمودند: متولد شد ولی خدا و حجت خدا عجل الله تعالی فرجه الشریف بر بندگان خدا و خلیفه ی من بعد از من، ختنه کرده، در شب نیمه ماه شعبان سال دویست و پنجاه و پنج نزد طلوع فجر. اول کسی که او را شست رضوان خازن بهشت بود با جمعی از ملائکه مقربین که او را به آب کوثر و سلسبیل شستند. بعد از آن شست او را عمه من حکیمه خاتون دختر امام محمد بن علی علیه السلام . ( نجم الثاقب ص24 و 25 )

امام حسن عسگری علیه السلام فرمودند: چون حضرت صاحب عجل الله تعالی فرجه الشریف متولد شد خداوند تبارک و تعالی دو ملک فرستاد، پس برداشتند آن جناب را و بردند تا سرادق عرش تا این که ایستاد در حضور خداوند تبارک و تعالی پس خداوند فرمود به او: مرحبا! به تو عطا می کنم و به تو می آمرزم و به تو عذاب می کنم. ( نجم الثاقب ص 786 )

 


آرشیو مطالب
Skip Navigation Links

دلنوشته ها
 این بخش در حال
به روزرسانی می باشد

تصاویر سایت
 این بخش در حال
به روزرسانی می باشد