منوی اصلی
Skip Navigation Links

تازه ترین ارسال ها
* شهادت حضرت معصومه سلام الله علیها

* راههای تقویت ولایی با امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف

* ولادت امام حسن عسگری علیه السلام

* برای تعجیل فرج فقط به دعا اکتفا نکنیم !!!

* ولادت شاه عبدالعظیم حسنی

* علی در کلام وحی

* به مناسبت ورود حضرت معصومه سلام الله علیها به شهر قم

* ولادت پیامبر صلی الله و امام صادق علیه السلام

* شروع امامت حضرت حجت بن الحسن العسگری علیه السلام

* نزول باران در اولین روز

* شهادت امام حسن عسگری علیه السلام

* رحلت پیامبر مکرم اسلام صلی الله علیه و آله و سلم

* شهادت امام رضا علیه السلام

* شهادت کریم اهل بیت امام حسن مجتبی علیه السلام

امام مهدی علیه السلام در کلام امام حسن عسگری علیه السلام

احادیث امام حسن عسگری علیه السّلام

امام حسن عسگری علیه السّلام فرمودند: برای فرزندم (مهدی عجّل الله تعالی فرجه الشّریف) غیبتی است که همه ی مردم در آن زمان دچار سرگشتگی شوند، مگر کسی که خداوند او را حفظ نماید.(بحارالانوار ج51ص160)

امام حسن عسگری علیه السّلام فرمودند: خداوند به وسیله ی حضرت مهدی عجّل الله تعالی فرجه الشّریف همه ی بلاها را از مردم زمین دفع نموده و به خاطر آن حضرت باران را فرستاده و برکات زمین را خارج خواهد ساخت.(بحارالانوار ج52ص23)

امام حسن عسگری علیه السّلام ضمن معرفی فرزند بزرگوارشان حضرت مهدی عجّل الله تعالی فرجه الشّریف به جناب عبدالعظیم حسنی رحمةالله علیه فرمودند: فرزندم امام و حجّت خداوند پس از من می باشد، هرکس که بمیرد و او را نشناسد به مرگ جاهلیت از دنیا رفته است.(میزان الحکمة ج1ص276)

فضل بن شاذان از امام حسن عسگری علیه السّلام نقل می کند که فرمودند: حجّت خدا و جانشین من در شب نیمه ی شعبان سال 255 (ه.ق) در هنگام طلوع فجر، ختنه شده به دنیا آمد.(منتخب الأثر ص320)

امام حسن عسگری علیه السّلام روز سوّم، کودکش را به اصحابش نشان داد و فرمود: این فرزندم بعد از من صاحب و امام شماست و همان قیام کننده ای است که همه در انتظارش می باشند و وقتی که زمین را جور و ستم فراگرفت، قیام می کند و عدل و داد را برپا می دارد.(اثبات الهداة ج6ص431)

امام حسن عسگری علیه السّلام فرمودند: فرزندم  (م ح م د) امام و حجّت خدا پس از من است. هرکس که بمیرد و او را نشناسد به مرگ جاهلیت از دنیا رفته است.(وسائل الشّیعه ج11ص498)

امام حسن عسگری علیه السلام فرمودند: پسر من بعد از من قیام کننده به حق است. در حق او سنتهای پیامبران از عمر طولانی و غیبت ، جاری می شود. غیبت او به قدری طئل می کشد که دلها را قساوت می گیرد.( بحار الانوار، ج 51، ص 244/ منتخب الاثر صص 227،229/ المهدی المنتظر، ص 47)

امام حسن عسگری علیه السلام فرمودند:گویا با چشم خود می بینم که بعد از من در مورد جانشین من به اختلاف افتاده اید، آگاه باشید که هر کس به همه ی امامان بعد از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله اعتراف کند ولی پسرم را انکار نماید، زیرا که اطاعت آخر ما ، اطاعت اول ماست، و انکار آخر ما چون انکار اول ماست.(منتخب الاثر، ص 226/ بحا الانوار، ج 51، ص 160/اعلام الوری، ص 412)

امام حسن عسگری علیه السلام فرمودند:به خدا سوگند ، به زودی خداوند برای من پسری عنایت خواهد فرمودکه زمین را پر از عدل و داد خواهد نمود.(نور الابصار، ص 167/ غیبت شیخ طوسی، ص 123/ کشف الغمه، ج 3، ص 293/ الامام المهدی، ص287)

امام حسن عسگری علیه السلام فرمودند:کسی که دوست دارد ملاقات کند خداوند عزوجل را در حالتی که ایمان او کامل و اسلامش نیکو شده، پس موالات کند با پسر او، منتظر، (م ح م د ) صاحب الزمان، مهدی صلوات الله علیه.( نجم الثاقب، ص 283)

امام حسن عسگری علیه السلام فرمودند:از ابراهیم بن فارس نیشابوری ، روایت کرده که چون خدمت حضرت عسگری علیه السلام رسید و حضرت حجت علیه السلام در پهلوی پدر بزرگوارش نشسته بود و از ضمیر او خبر داد. پس از حالت آن جناب پرسید. حضرت فرمودند: "او فرزند من است و خلیفه ی من است بعد از من." تا آنکه گفت: از نام بردن آن حضرت پرسیدم. فرمودند: "همنام و هم کنیه پیغمبر  است و حلال نیست کسی را که او را به نام او یا کنیت او ذکر کند تا زمانی که ظاهر سازد خداوند، دولت و سلطنت او را . "(نجم الثاقب، ص 98)

امام حسن عسگری علیه السلام فرمودند: چون حضرت صاحب عجل الله تعالی متولد شد، خداوند تبارک و تعالی دو ملک را فرستاد، پس برداشتند آن جناب را و بردند تا سرادق عرش تا اینکه ایستاد در حضور خداوند تبارک و تعالی . پس خداوند فرمود به او: مرحبا! به تو عطا می کنم و به تو می آمرزم و به تو عذاب می کنم.(نجم الثاقب، ص786)

امام حسن عسگری علیه السلام فرمودند: متولد شد ولی خدا و حجت خدا عجل الله تعالی فرجه الشریف بر بندگان خدا و خلیفه ی من بعد از من، ختنه کرده، در شب نیمه ماه شعبان سال دویست و پنجاه و پنج نزد طلوع فجر. اول کسی که او را شست رضوان خازن بهشت بود با جمعی از ملائکه مقربین که او را به آب کوثر و سلسبیل شستند. بعد از آن شست او را عمه من حکیمه خاتون دختر امام محمد بن علی علیه السلام . ( نجم الثاقب ص24 و 25 )

امام حسن عسگری علیه السلام فرمودند: چون حضرت صاحب عجل الله تعالی فرجه الشریف متولد شد خداوند تبارک و تعالی دو ملک فرستاد، پس برداشتند آن جناب را و بردند تا سرادق عرش تا این که ایستاد در حضور خداوند تبارک و تعالی پس خداوند فرمود به او: مرحبا! به تو عطا می کنم و به تو می آمرزم و به تو عذاب می کنم. ( نجم الثاقب ص 786 )

 


آرشیو مطالب
Skip Navigation Links

دلنوشته ها
 این بخش در حال
به روزرسانی می باشد

تصاویر سایت
 این بخش در حال
به روزرسانی می باشد