منوی اصلی
Skip Navigation Links

تازه ترین ارسال ها
* راههای تقویت ولایی با امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف

* شروع امامت حضرت حجت بن الحسن العسگری علیه السلام

* نزول باران در اولین روز

* شهادت امام حسن عسگری علیه السلام

* شهادت امام رضا علیه السلام

* رحلت پیامبر مکرم اسلام صلی الله علیه و آله و سلم

* شهادت کریم اهل بیت امام حسن مجتبی علیه السلام

* نقش حضرت رقیه در احیای امر امام زمانش حضرت اباعبد الله الحسین علیه السلام

* حضرت زینب سلام الله علیها قافله سالار اسرای کربلا

* روایت عاشورا

* شهادت جانسوز حضرت زین العابدین امام سجاد علیه السلام

* حقیقت مقام راس الحسین

* علل قیام سیدالشهداءعلیه السلام

* امام علی علیه السلام از دیدگا ه علمای اهل سنت

خطبه ی حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها و زینب کبری سلام الله علیها

خطبه ی حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها و زینب کبری سلام الله علیها

أَلسَّلامُ عَلَى النِّسْوَةِ الْبارِزاتِ، أَلسَّلامُ عَلَیْک َ وَ عَلى ذُرِّیَّتـِک َ النّـاصِرینَ. (زیارت ناحیه مقدسه)

سلام برآن بانوانِ بیرون آمده (از خیمه ها)، سلام بر تو و بر خاندانِ یارى دهنده ات (به دین الهى)

در دو خطبه ی گران سنگ دو بانوی بی مثال که هر دو پس از غصب حق، ظلم دشمنان و بی وفایی و بد عهدی امت، در پی دفاع از حریم ولایت و یاری امام زمانشان خوانده شد، نکات مشترکی یافت می شود که نشانگر این است که هر دو کلام از منبع وحی سرچشمه گرفته و هر دو در جمعی خوانده شده که دوست و دشمن حضور داشتند که همین بیانگر تکرار تاریخ است، تاریخی که گویای ظلم بی پایان امت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم به خاندان و عترت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم  است که اجر رسالت نبی مکرم صلی الله علیه و آله و سلم چگونه بر طبق مودّت داده شد؟؟؟؟؟

·         بی حرمتی به حریم رسول الله از دیدگاه حضرت صدیقه طاهره فاطمه الزهرا سلام الله علیها

... هنوز پیکر مبارک پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم بر زمین است در اجتماع سقیفه بدون نظرخواهی از خاندان پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم به تعیین جانشین برای آن حضرت می پردازند و حق اهل بیت حضرتش را ضایع می کنند. (الاحتجاج ج1 ص270)

آن بانو ادامه می دهد و می فرماید: آیا پدرم رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم نمی فرمود: احترام هر مرد باید در فرزندان وی شود؟ چقدر زود کارهای خود را تغییر دادید و چه سریع چربی های شما از دماغتان خارج شد. (این متن خطاب به انصار بوده است) حریم پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم ضایع شد و حرمت اهل بیت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم را بلافاصله بعد از رحلت از بین بردند، پس به خدا سوگند این مصیبت، مصیبت بزرگی است که هیچ مصیبتی با آن برابری نمی کند. اگر او (یعنی پیامبر) بمیرد یا کشته شود شما به کذشته خود بازمی گردید؟ آل عمران 144

·         بی حرمتی به حریم رسول الله از دیدگاه حضرت زینب کبری سلام الله علیها

ای کوفیان خاموش باشید مردان شما ما را می کشند و زنانتان برای ما گریه می کنند. بسیار کار بدی انجام دادید. روزگارتان تیره باد! چرا حسین علیه السلام  را تنها گذاشتید و او را کشتید و اموالش را به یغما بردید و زنانش را اسیر کردید و به آنان بی حرمتی کردید و به آنان رنج و آزار رسانیدید؟

هلاکت بر شما باد! و از رحمت خدا دور گردید، وای بر شما آیا می دانید چه فاجعه ی دردناکی را مرتکب شدید؟ بار سنگین چه گناه بزرگی را بر دوش گرفتید؟ چه خون هایی را ریختید؟ چه گستاخی بزرگی به حریم آل رسول صلی الله علیه و آله و سلم نمودید؟ (مقتل مقرم ص392)

·         پیمان شکنی مردم مدینه از دیدگاه حضرت صدیقه طاهره فاطمه الزهرا سلام الله علیها

حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها در متن خطبه ی فدکیه می فرمایند: چرا از حق برگشتید، یا چه شیوه ی را برگرفتید؟ و چرا بعد از این که با ما بودید خود را پنهان نمودید؟ و بعد از اقدام به طرفداری از حق برگشتید و بعد از ایمان آوردن مشرک شدید، بدبختی و فقر باد بر قومی که بعد از عهد و پیمان سوگندشان را شکستند و تصمیم گرفتند فرستاده ی خدا را دور نمایند.

حضرت زهرا سلام الله علیها دلیل و ریشه ی پیمان شکنی را دنیا طلبی می دانند و می فرمایند: هان می بینم که به رفاه و خوشگذرانی و آسایش دل بسته اید و کسی را که به اداره ی امور از دیگران سزاوارتر است را دور نموده اید. به سکون و آرامش و خوشگذرانی دل خوش نموده و از وسعت و گشایش به تنگنا پناه برده .... آن چه در این گفتم به خاطر شناختی بود که از شما داشتم و می دانستم که یاری نکردن جز وجودتان و بی وفایی شعار و ارائه جان شماست. لیکن این سخنان برای اتمام حجت است.

·         پیمان شکنی مردم کوفه از دیدگاه حضرت زینب کبری سلام الله علیها

ای مردم کوفه! ای اهل فریب و خدعه! ... شما بد مردمی هستید مَثَل شما مانند همان زنی است که رشته های خود را می بافت و سپس آنها را می گشود، شما هم به پیامبر ایمان آوردید و ریسمان ایمان خویش را محکم بافتید اما با این گناه عظیم ( پیمان شکنی) دوباره آن را گشودید.

شما مانند گیاهی هستید که بر منجلاب برویید ( یعنی نه قابل خوردنید و نه موجب نفع) یا مانند نقره ای هستید در دل خاک دفن گردیده باشد. آه که شما چه بد ذخیره ای برای آخرت خود فرستاده اید.

·         عاقبت ستمکاران از دیدگاه حضرت صدیقه طاهره فاطمه الزهرا سلام الله علیها

آن حضرت فرمود: من دختر پیامبر شما هستم که شما را از عذاب سخت خدا بیم می داد پس هر کاری را می خواهید بکنید، بکنید. ما هم کار خودمان را می کنیم. و شما منتظر باشید که ما هم منتظر هستیم. هود 121

پس آن حضرت ادامه داد و فرمود: کارهای بد و زشتی که کرده اید چشم و گوشتان را گرفته، چه بد تاویل و توجیه نمودید و به چه چیز بدی پیشنهاد کردید و چه بد غصب نمودید. به خدا سوگند حمل آن سنگین و عاقبتش را وخیم خواهید یافت. آن هنگام که پرده ها کنار می روند و گرفتاری ها و سختی ها پشت پرده ظاهر و چیزهایی که گمان نمی کردید از ناحیه پروردگارتان برای شما آشکار می گردد . آن هنگام کسانی که راه باطل رفتند زیانکار خواهند شد و چه اظهار پشیمانی کنند سودی نخواهد بخشید. انعام6

و فرمود: خداوند برای من کفایت می کند و چه وکیل خوبی است.

·         عاقبت ستمکاران از دیدگاه حضرت زینب کبری سلام الله علیها

خطاب به ابن زیاد فرمود: ... اگر امروز ما را برای خود غنیمتی می پنداری به همین زودی خواهی دید که مایه ی زیانت بوده ایم و آن هنگامی است که هر چه از پیش فرستاده ای خواهی دید و پروردگار تو بر بندگان ستم روا نمی دارد. من به خدا شکایت می برم و به او توکل می کنم. هر نیرنگی خواهی بزن و هر اقدامی خواهی بکن و هر کوششی که داری دریغ مدار که سوگند به خدا! نه نام ما را می توانی محو کنی و نور وحی ما را خاموش نمایی و به غایت ما نخواهی رسید و ننگ این ستم را از خود نتوانی زدود. رای تو سست است و شماره ی ایام دولت تو اندک است و جمعیت تو پراکنده شود، آن روز منادی فریاد زند:

آگاه باشید لعنت خدا بر گروه ستمکاران باد...

 

اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد و آل محمد و آخر تابع له علی ذلک، اللعم العن العصابتی الذی جاهدت الحسین و شایعت و بایعت علی قتله اللهم العنم جمیعا...

 

 

 

 

 

 

 

 


آرشیو مطالب
Skip Navigation Links

دلنوشته ها
 این بخش در حال
به روزرسانی می باشد

تصاویر سایت
 این بخش در حال
به روزرسانی می باشد