منوی اصلی
Skip Navigation Links

تازه ترین ارسال ها
* ولادت پرنور امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب علیه السلام

* ولادت امام جوادالائمه علیه السلام

* شهادت امام هادی علیه السلام

* حلول ماه رجب

* ولادت امام محمد باقر علیه السلام

* ولادت حضرت زهرا سلام الله علیها

* اسرار ولادت پر نور حضرت زهرا

* شهادت نامه دردانة الرسول حضرت صدیقه طاهره

* ولادت حضرت زینب کبری سلام الله علیها

* پرچمدار ولایت حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها

* پیشگویی از مظلومیت امیرالمومنین علیه السلام

* شهادت حضرت معصومه سلام الله علیها

* راههای تقویت ولایی با امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف

* ولادت امام حسن عسگری علیه السلام

توقیع مبارک حضرت ولی عصر عجّل الله تعالی فرجه الشّریف به عثمان بن سعید عمروی

توقیع مبارک حضرت ولی عصر عجّل الله تعالی فرجه الشّریف به عثمان بن سعید عمروی

از جمله توقیعات شریفی که به خطّ حضرت ولی عصر عجّل الله تعالی فرجه الشّریف به دست نائب خود ابو عَمرو، عثمان بن سعید عمروی از ناحیه ی مقدسه صادر شده است، نامه ایست که فرازهایی از آن را می نگاریم:

" ...عافانا الله و إیاکم من الفتن و وهب لنا و لکم روح الیقین و أجارنا و إیاکم من سوء المنقلب. إنه أنهی إلی ارتیاب جماعة فی الدین و ما دخلهم من الشک فی ولاة أمرهم..."

خداوند ما و شما را از فتنه ها حفظ کند، به ما و شما روح یقین عنایت فرماید، ما و شما را از سوء خاتمه و بدی بازگشت محافظت نماید...

به ما رسیده است که جماعتی در دین خود دچار تردید شده اند و در مورد ولاة امر خود به شک و تردید افتاده اند. این خبر، ما را به غصّه و اندوه واداشته است. این غم و اندوهِ ما به جهت شماست نه برای خود ما، و تأسّف و تأثّر ما صرفاً به خاطر شماست نه ما، زیرا خداوند با ماست، هر کس از ما دوری گزیند ما را به وحشت نمی اندازد. ما پرورده ی پروردگار خود هستیم و دیگران پرورده ی ما هستند.

شما را چه شده که در وادی ضلالت حیران و در تیه غوایت سرگردان شده اید؟ مگر نشنیده اید که خدای تبارک و تعالی می فر ماید:

"یا ایها الذین آمنوا، اطیعوا الله و اطیعوا الرسول و اولی الامر منکم"

ای کسانی که ایمان آورده اید از خدا اطاعت کنید. از پیامبر و (اولی الامر) که از شماست اطاعت کنید.نساء59

مگر از اخبار و احادیثی که در رابطه با امامان گذشته و _ یکتا _ بازمانده از آنها به شما رسیده است، آگاهی ندارید؟ مگر نمی دانید که چه سرنوشتی برای امامان تعیین شده و قبلاً رسیده است؟ مگر نمی بینید که خداوند چه مشعل هایی را برای هدایت شما برافروخته، و چه پناهگاه هایی برای شما تأمین ساخته است؟ که از روزگار آدم ابوالبشر تا به عهد امام پیشین _ پدرم امام حسن عسگری علیه السّلام _ هرگاه عَلَمی ناپدید شده، علمی ظاهر شده است و هر گاه ستاره ای غروب کرده، ستاره ای طلوع نموده است. پس هنگامی که پدرم در گذشت، خیال کردید که خدا دین خود را باطل خواهد ساخت؟ و رابطه خود را با بندگانش قطع خواهد کرد؟ نه هرگز!!! چنین چیزی نیست و تا روز رستاخیز چنین چیزی اتفاق نخواهد افتاد، تا علیرغم اکراه شما، امر خدا ظاهر گردد.

پدرم بر شیوه پدران بزرگوارش گام برداشت و سرانجام سعادتمند از این جهان دیده برتافت، اما دانش او پیش ماست، و وصیت او بر ماست.

اخلاق او و جانشینی او _پر کردن خلأ ناشی از درگذشت او_ با ماست. هرگز کسی در این منصب با ما به نزاع بر نمی خیزد مگر این که ستمگر و تبهکار باشد. و جز ما کسی چنین ادعائی نمی کند مگر این که کافر و ملحد باشد. اگر مشیّت خدا نبود _که امر او هرگز مغلوب نمی شود و راز او هرگز برملا نمی گردد_ حق ما را آشکار می ساخت و دل های شما را روشنی می داد و هرگونه شک و تردید را از دل شما می زدود. لکن آنچه او بخواهد همان خواهد شد و برای هر اجلی کتابی هست.

پس از خدا بترسید و تسلیم ما شوید، امر را به ما واگذار کنید و به ما بازگردانید، تا آن چنان که به ما دستور است به شما دستور صادر کنیم، آنچه از شما پوشیده شده، درصدد کشف آن برنیایید. از راه راست منحرف نشوید و به راه چپ (راه منحرفان) نگرایید، اعتدال خود را در محبّت ما بر اساس سنّت روشن پیامبر اکرم صلّی الله علیه وآله قرار دهید. که من شما را خیرخواهی نمودم، خدای بر من و شما گواه است.

اگر علاقه ی ما به ارشاد و اصلاح و محبّت به شما نبود، از شما روی برتافته به وظیفه خود که نبرد با ستمگر سرکش گمراه است می پرداختیم .

ستمگر طغیانگری که با خدای خود به ستیز برخاسته، ادّعای ناروا نموده، حقّ امام واجب الاطّاعه ی خود را انکار کرده، حق مرا به ستم غصب نموده اند، در صورتی که در من شباهتی از پیامبر اکرم صلّی الله علیه وآله و پیروی نیکو از آن الگوی الهی است. که نادان به دنبال جهالت خود سقوط نموده، کافران به زودی خواهند فهمید که جهان جاویدان از آنِ کیست؟ خداوند ما و شما را به رحمت خود از خطرها و بلاها و بدیها و ناملایمات حفظ کند، که او ولیّ رحمت است و بر آنچه بخواهد تواناست. و او ولیّ و حافظ ما و شماست و سلام، رحمت و برکات خدا بر همه اوصیاء و مؤمنان باد.

چگونه است كه به فتنه افتاده در وادي سرگرداني گام مي سپارند؟ و به چپ و راست منحرف مي شوند؟ از دين خود دوري گزيده اند يا در دين خود دچار ترديد شده اند؟ با حقّ، در آويخته اند يا از روايات درست و راست بي خبراند؟ يا آگاهند و خود را به فراموش كاري مي زنند؟!

مگر نمي دانند كه زمين هرگز خالي از حجت نخواهد بود، يا ظاهر و آشكار، و يا غائب و پنهان؟!

مگر نمي دانند كه امام هاي آن ها، بعد از رسول اكرم صلّی الله علیه وآله يكي بعد از ديگري به طور منظم آمده و رفته اند. تا نوبت به امام پيشين _يعني پدر بزرگوارش امام حسن عسگري صلوات الله عليه_ رسيد، كه به فرمان خدا به اين مقام منصوب شد و به جاي پدران بزرگوارش نشست و مردمان را به سوي حقّ و صراط مستقيم رهنمون گرديد. او نيز قدم به قدم راه پدرانش را پيمود و سرانجام به جانشين خود عهد امامت را تسليم نمود. خداوند جانشين او را از ديده ها پوشيده داشت و جايگاهش را پنهان ساخت، و اين بر اساس مشيت خدا بود كه قضاي حتمي خدا گذشته و در تقدير الهي قطعيت يافته بود. و اينك موقعيت او با ماست و دانش و فضيلت او در اختيار ماست. اگر خداوند اجازه دهد در مورد آنچه منع فرموده، و برطرف سازد آنچه (غيبت) را كه مقرّر نموده، حقّ را در نيكو ترين شكل و روشنترين قالب آن عرضه مي نمايد، و خود از پشت پرده ظاهر مي شود، و حجّت خود را اقامه مي كند،‌ ولیكن تقدير الهي شكست ناپذير، و اراده او ترديد ناپذير است و از مشيت او نتوان پيشی گرفت.

بايد پيروی هواي نفس را به كنار گذاشته، بر اساس اعتقاد خود استوار بمانند و از آنچه كه از ديده هايشان پوشيده شده، جستجو نكنند، تا به گناه نیفتند،‌ و از آنچه خداي پوشيده نگه داشته، پرده برندارند تا پشيمان نشوند.

ما برای خدایيم و بازگشتمان به سوی اوست، تسليم فرمان خدا و راضی به قضای الهی هستيم. پدرت سعادتمندانه زيست و نيكو از اين جهان ديده بر بست. خدای رحمتش كند و او را به اولياء و موالي خود ملحق سازد،‌ كه همواره در راه آنها كوشا بوده و در چيزهايي كه او را به خدا نزديك سازد تلاشي فراوان داشت. خداي تبارك و تعالي رويش را سفيد و درخشنده گرداند و لغزشهايش را ببخشد.

خداوند به تو اجر جزيل و صبر جميل مرحمت فرمايد...ما و شما در اين حادثه دچار غم و اندوه شديم. از جدايي و فراق او تو و ما احساس وحشت كرديم، خدايش او را شاد و مسرور گرداند. از كمال سعادت او اين بود كه خداي تبارك و تعالي فرزندي چون تو به او عنايت فرموده است كه در جاي او بنشيني و منصب (سفارت و نيابت خاصه) او را به عهده بگيري، و از خدا برايش رحمت و مغفرت بطلبي.(روزگاررهايي نشرآفاق سال 1376 ج 1ص 297-291 ترجمه يوم الخلاص نوشته كامل سليمان)

 

 


آرشیو مطالب
Skip Navigation Links

دلنوشته ها
 این بخش در حال
به روزرسانی می باشد

تصاویر سایت
 این بخش در حال
به روزرسانی می باشد